AYDER APART

img9

Rafting

Rafting, “raft” adı verilen botlarla, akış hızı yüksek nehirler üzerinde yapılan bir spor. Rafting’de asıl olan içinde bulunduğunuz botu devrilmeden; kürekle yönlendirerek kayalar ve engeller arasından geçirmek. Rafting, 6 ile 8 kişilik takımlar halinde yapılıyor ve başarılı olabilmek için gerçekten bir “takım” olabilmek gerekiyor. Raftı devirmeden macerayı bitirmek için bütün takımın birbiriyle ahenkli kürek sallaması gerekiyor.
img9

Kaplıca

Sağlık Bakanlığı Araştırma Müdürlüğü’nün maden suyu analiz raporuna göre su, oligometalik sular gurubundan olup sıcaklığı 55.5 C’dir. Debisinin 12 L/S oluşu suyun kaplıca tedavisi yönünden değerini arttırmaktadır. Yüksek ısıdaki bu suyun steril olduğu bilinmektedir. Su renksiz, kokusuz, gazlı, pH değeri 9.64’tür.img7

Günübirlik Yayla Turları

Ayder Yaylasından Çamlıhemşin'in diğer yaylalarına günübirlik yayla turlarına katılabilirsiniz. Ayder^den hergün kalkan Kavrun yaylası dolmuşlarına yada turizm firmalarının düzenlediği diğer yayla turlarına katılabilirsiniz. Çamlıhemşin'in birbirinden güzel yaylalarını gezme sizin için mükemmel bir deneyim olacakatır.


img1

Trekking

Çamlıhemşin’in Kaçkar Dağları, Altıparmak ve Verçenik Dağları etrafında kurulmuş yaylalarını gezmek başlı başına bir program ister. Ailece, aracıyla yöreyi gezmeye gelenlerin tercihi Ayder olmakla birlikte, ikinci olarak da Zilkale tarafı tercih edilir. Bunun harici yöreyi detaylı olarak gezmek ve yeni insanlar tanımak isteyenler genellikle trekking turları yapan acenteleri tercih eder. Bu acenteler TransKaçkar turu dahil, yaylalar arasındaki geçişlere kadar detaylı programlarla, haftalık periyodlarla gezi yaptırmaktadır.